Stock #: TC-MA17826P | Location: Texas City
| Location | Texas City |
| Stock # | TC-MA17826P |
| Status | AVAILABLE |
| Condition | Pre-owned |
| Mileage | 31811 |
| Engine Type | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Horsepower (BHP) | 350 hp |
| Torque (FT LBS) | 468 ft-lbs |
| Fuel Type | Regular |
| Turbocharged | No |
| Supercharged | No |
| Chassis Model | F53 |
| Chassis Brand | Ford |
| Overdrive | Yes |
| Transmission Brand | TorqShift |
| Wheels Composition | Steel |
| Number Of Axles | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Width (IN/MM) | 102 |
| Wheelbase (IN/MM) | 190 in |
| Length (FT) | 31' 75 ft" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 18000 LBS |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 85 lbs |
| Seat Material | Vinyl |
| Reclining Seats | Yes |
| Swivel Seats | Yes |
| Number Of Seats | 2 |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Power Retractable Slideout | Yes |
| Number Of Awnings | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 20 ft. |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Bench Seats |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Front |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric |
| Number Of Sofas | 1 |
| Sofa Material | Vinyl |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 3 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 0 |
| Number Of King Size Beds | 1 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 2 |
| Master Bedroom Flooring Type | Vinyl |
| Master Bedroom Location | Rear |
| Bunkhouse | Yes |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Center |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | No |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Driveline Type | 4X2 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | No |
| Number Of Televisions | 3 |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Center |
| Toilet | Center |
| Heater | 30,000 BTUs |
| Fuel Capacity (GAL) | 80 gal |
| Height Closed (IN) | 12 ft |
| General | |
|---|---|
| VIN | 1F65F5DN1M0A17826 |
| Type | CLASS A MOTORHOME |
| Length (FT/IN) | 31' 75" |
| Max Sleeping Count | 10 |
| Air Conditioning | 30,000 BTUs |
The 2024 Coachmen Pursuit 31BH is a versatile Class A recreational vehicle that offers a luxurious travel experience. Powered by a Ford V8 engine with 350 horsepower and 468 ft-lbs of torque, this motorhome ensures a smooth and powerful ride. With a length of 31.75 feet and a spacious interior layout, including a master bedroom in the rear and bunk beds, this RV can accommodate up to 10 people comfortably. The kitchen features bench seats and a full-size refrigerator, perfect for creating delicious meals on the go.
This Coachmen Pursuit model comes equipped with modern amenities such as a power retractable slideout and awning, leveling jack system, and multiple televisions for entertainment. The interior design boasts vinyl flooring, swivel seats, reclining sofa, and a porcelain toilet in the bathroom. With heating, air conditioning, and a water heater, this RV ensures a comfortable living environment no matter where your adventures take you. Whether traveling with family or friends, the 2024 Coachmen Pursuit 31BH offers both convenience and luxury on the road.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.