Stock #: TC-MA19996P | Location: Texas City
| Location | Texas City |
| Stock # | TC-MA19996P |
| Status | AVAILABLE |
| Condition | Pre-owned |
| Mileage | 32979 |
| Engine Model | 7.3L 8 Cyl. |
| Engine Type | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Horsepower (BHP) | 335 hp |
| Torque (FT LBS) | 468 ft-lbs |
| Fuel Type | Regular |
| Turbocharged | No |
| Supercharged | No |
| Chassis Model | F53 |
| Chassis Brand | Ford |
| Overdrive | Yes |
| Transmission Brand | TorqShift |
| Wheels Composition | Steel |
| Number Of Axles | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Width (IN/MM) | 101 |
| Wheelbase (IN/MM) | 228 in |
| Length (FT) | 33' 92 ft" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 20500 LBS |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 52 |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 42 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL/L) | 42 |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 103 lbs |
| Seat Material | Leather |
| Reclining Seats | Yes |
| Swivel Seats | Yes |
| Number Of Seats | 2 |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 2 |
| Power Retractable Slideout | Yes |
| Number Of Awnings | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 12 ft |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Bench Seats |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Front |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric / Propane |
| Number Of Sofas | 2 |
| Sofa Material | Leather |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 2 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 0 |
| Number Of King Size Beds | 1 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 3 |
| Master Bedroom Flooring Type | Vinyl |
| Master Bedroom Location | Rear |
| Bunkhouse | No |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Center |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | No |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Driveline Type | 4X2 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | No |
| Number Of Televisions | 4 |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Center |
| Toilet | Center |
| Interior Height (IN) | 84 |
| Heater | 35,000 BTUs |
| Fuel Capacity (GAL) | 80 gal |
| Height Closed (IN) | 12.42 ft |
| General | |
|---|---|
| VIN | 1F66F5DN8M0A19996 |
| Class | CLASS A MOTORHOME |
| Length (FT/IN) | 33' 92" |
| Max Sleeping Count | 10 |
| Air Conditioning | 28,500 BTUs |
The 2024 Forest River FR3 32DS is a spacious and luxurious Class A recreational vehicle with a Ford chassis and V8 engine, delivering 335 hp of power and 468 ft-lbs of torque. It boasts a modern interior with leather seating, multiple slideouts, and a full-size master bedroom with a closet. The kitchen features bench seats, a full-size refrigerator, and a 3-burner stove oven layout. With sleeping space for up to 10 people, including bunk beds and a king-size bed, this RV provides comfort for the whole family.
Equipped with amenities for convenience and entertainment, the Forest River FR3 32DS includes features like swivel seats, automatic air conditioning and heating systems, multiple TVs, and prewiring for various utilities. The bathroom is well-appointed with a porcelain toilet, shower, sink, medicine cabinet, and vent fan system. With steel wheels, hydraulic disc brakes, and a single axle, this RV offers a smooth and safe ride for your travel adventures. Experience luxury on the road with the 2024 Forest River FR3 32DS.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.