Stock #: SP-F708235A | Location: Spring
| Location | Spring |
| Stock # | SP-F708235A |
| Status | AVAILABLE |
| Condition | Pre-owned |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Number Of Axles | 2 |
| Front Brake Type | Not Applicable |
| Rear Brake Type | Electric Drum |
| Width (IN/MM) | 96 |
| Length (FT) | 35' 5 ft" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 12130 LBS |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 60 lbs |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 3 |
| Power Retractable Slideout | Yes |
| Number Of Awnings | 2 |
| Awning Length (FT/M) | 22 ft |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Chairs |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Rear |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric |
| Number Of Sofas | 1 |
| Sofa Material | Cloth |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 0 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Number Of King Size Beds | 0 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 1 |
| Master Bedroom Flooring Type | Vinyl |
| Master Bedroom Location | Front |
| Bunkhouse | No |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Center |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | Yes |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | No |
| Number Of Televisions | 1 |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Center |
| Toilet | Center |
| Heater | 30,000 BTUs |
| Height Closed (IN) | 13.42 ft |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| VIN | 4X4FWBE27PV708235 |
| Type | FIFTH WHEEL |
| Length (FT/IN) | 35' 5" |
| Max Sleeping Count | 4 |
| Air Conditioning | 15,000 BTUs |
| Dry Weight (LBS) | 9779 LBS |
Experience the ultimate luxury in the 2024 Forest River Wildwood Heritage Glen 291RL fifth wheel. With a length of 35.5 feet and three power retractable slideouts, this RV provides a spacious and comfortable living space. The interior features a stylish kitchen equipped with an oven/stove layout, full-size refrigerator, and vinyl flooring. Relax in the rear living area on the comfortable cloth sofa or two recliners while enjoying the entertainment system with speakers both indoors and outdoors.
This fifth wheel is designed for convenience and comfort, with a master bedroom featuring a queen-size bed, vinyl flooring, and a full-size closet. The bathroom is equipped with a porcelain toilet, shower, and all necessary amenities. Stay comfortable in any weather with automatic 15,000 BTU air conditioning and 30,000 BTU heater. With prewiring for cable, satellite, solar battery charger, and more, this RV ensures you stay connected wherever your travels take you.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.