Stock #: TC-MA10824P | Location: Texas City
| Location | Texas City |
| Stock # | TC-MA10824P |
| Status | AVAILABLE |
| Condition | Pre-owned |
| Mileage | 18651 |
| Engine Type | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Horsepower (BHP) | 335 hp |
| Torque (FT LBS) | 468 ft-lbs |
| Fuel Type | Regular |
| Turbocharged | No |
| Supercharged | No |
| Chassis Model | F53 |
| Chassis Brand | Ford |
| Overdrive | Yes |
| Transmission Brand | TorqShift |
| Wheels Composition | Steel |
| Number Of Axles | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Width (IN/MM) | 101 |
| Wheelbase (IN/MM) | 228 in |
| Length (FT) | 31' 92 ft" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 20500 LBS |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 103 lbs |
| Seat Material | Leather |
| Reclining Seats | Yes |
| Swivel Seats | Yes |
| Number Of Seats | 2 |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Power Retractable Slideout | Yes |
| Number Of Awnings | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 16 ft |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Bench Seats |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Front |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric / Propane |
| Number Of Sofas | 1 |
| Sofa Material | Leather |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 1 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 0 |
| Number Of King Size Beds | 1 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 2 |
| Master Bedroom Flooring Type | Vinyl |
| Master Bedroom Location | Rear |
| Bunkhouse | No |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Center |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | Yes |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Driveline Type | 4X2 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | No |
| Number Of Televisions | 3 |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Center |
| Toilet | Center |
| Interior Height (IN) | 84 |
| Heater | 35,000 BTUs |
| Fuel Capacity (GAL) | 80 gal |
| Height Closed (IN) | 12.42 ft |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| VIN | 1F66F5DN9N0A10824 |
| Type | CLASS A MOTORHOME |
| Length (FT/IN) | 31' 67" |
| Max Sleeping Count | 7 |
| Air Conditioning | 28,500 BTUs |
The 2024 Forest River FR3 30DS is a Class A recreational vehicle built on a Ford chassis with a V8 engine providing 335 horsepower and 468 ft-lbs of torque. This RV offers a comfortable living space with features like a power retractable slideout, leather sofa, convertible sofa beds, and a full-size master bedroom with a king-size bed. The center kitchen is equipped with three oven burners, a full-size refrigerator, and vinyl flooring.
This RV is designed for convenience and comfort on the road, with amenities such as a porcelain toilet, central shower, automatic air conditioning and heating systems, and a 6-gallon water heater with electrical and propane power modes. With sleeping accommodations for up to 7 people, including bunk beds and convertible sofa beds, this Forest River FR3 model ensures a relaxing and enjoyable travel experience for your family or group. Ideal for both short getaways and extended trips, this Class A RV combines style, functionality, and performance for your next adventure.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.