Stock #: SP-T468372 | Location: Spring
| Location | Spring |
| Stock # | SP-T468372 |
| Status | SOLD |
| Condition | NEW |
| Hitch Weight (lbs) | 773 lb. |
| Fresh Water (gal) | 54 gal |
| Gray Water (gal) | 29 gal. |
| Black Water (gal) | 29 gal. |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Number Of Axles | 2 |
| Front Brake Type | Not Applicable |
| Rear Brake Type | Electric Drum |
| Width (IN/MM) | 8 ft. (96 in.) |
| Length (FT) | 23' 10" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 6,794 lbs. LBS |
| Number Of Fresh Water Holding Tanks | 1 |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 1 |
| Number Of Gray Water Holding Tanks | 1 |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 60 lbs. |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 18 ft. (216 in.) |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Pedestal Table |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Center |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric |
| Number Of Sofas | 1 |
| Sofa Material | Vinyl |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 0 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Number Of King Size Beds | 0 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 1 |
| Bunkhouse | No |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Rear |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | No |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | No |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Rear |
| Toilet | Rear |
| Heater | 35,000 BTUs |
| Height Closed (IN) | 10.92 ft. (131 in.) |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Interior Color | SEDONA STONE |
| Length | 25' 11" |
| VIN | 4X4TRLX23TD468372 |
| Type | TRAVEL TRAILER |
| Length (FT/IN) | 23' 83" |
| Max Sleeping Count | 4 |
| Air Conditioning | 15,000 BTUs |
| Dry Weight (LBS) | 5132 LBS |
The 2026 Forest River Rockwood Mini Lite 2205S is a compact and versatile travel trailer designed for adventure seekers. With a length of 23.83 feet and a dry weight of 5,132 pounds, this trailer is easy to tow while still offering ample living space for up to 4 people. The interior features a well-equipped kitchen with a mid-size refrigerator, 3-burner stove, and oven, perfect for preparing meals on the go. The living area includes a comfortable sofa and two recliner/rockers, providing a cozy space to relax after a day of exploration.
This travel trailer is packed with convenience features such as a power retractable slideout and awning, making setup quick and easy. The master bedroom at the front includes a queen-size bed and convenient amenities like shades and curtains for privacy. The rear bathroom has vinyl flooring and a plastic toilet, with all the essentials for comfort on the road. With modern amenities like Bluetooth audio, Wi-Fi capability, and a mobile app instrumentation system, the 2026 Forest River Rockwood Mini Lite 2205S ensures you stay connected wherever your travels take you.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.