Stock #: SP-T910443 | Location: Spring
| Location | Spring |
| Stock # | SP-T910443 |
| Status | AVAILABLE |
| Condition | NEW |
| Hitch Weight (lbs) | 1,358 lbs |
| Fresh Water (gal) | 54 gal |
| Gray Water (gal) | 122 gal |
| Black Water (gal) | 53 gal |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Number Of Axles | 2 |
| Front Brake Type | Not Applicable |
| Rear Brake Type | Electric Drum |
| Width (IN/MM) | 8 ft. (96 in.) |
| Length (FT) | 36' 8" |
| Gross Weight Rating (LB/KG) | 11,375 lbs. LBS |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 60 lbs. |
| Body Material | Fiberglass |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Slideouts | 3 |
| Awning Length (FT/M) | 25 ft. (300 in.) |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Kitchen Table Configuration | Bench Seats |
| Kitchen Location | Center |
| Living Area Location | Rear |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Overhead Fan | Yes |
| Layout | Oven / Stove |
| Refrigerator Power Mode | Electric |
| Number Of Sofas | 1 |
| Sofa Material | Cloth |
| Reclining Sofa | No |
| Number Of Bunk Beds | 0 |
| Number Of Double Beds | 0 |
| Number Of Full Size Beds | 0 |
| Number Of Queen Size Beds | 0 |
| Number Of King Size Beds | 1 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 2 |
| Bunkhouse | No |
| Number Of Bathrooms | 1 |
| Bathroom Flooring Type | Vinyl |
| Bathroom Location | Center |
| Air Conditioning Prewiring | Yes |
| Cable Prewiring | Yes |
| Phone Prewiring | No |
| Heat Prewiring | Yes |
| TV Antenna Prewiring | Yes |
| Satellite Prewiring | Yes |
| Washer/Dryer Prewiring | Yes |
| Number Of Emergency Exits | 1 |
| Air Conditioning Type | Automatic |
| Heater Type | Automatic |
| Water Heater Pump Power Mode | Electrical / Propane |
| Water Heater Tank Bypass | Yes |
| Surround Sound | Yes |
| Rear Video Backup Camera | Yes |
| Solar Battery Charger | Yes |
| Water Heater Tank | No |
| Shower | Center |
| Toilet | Center |
| Heater | 35,000 BTUs |
| Height Closed (IN) | 11.58 ft. (139 in.) |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Rear Kitchen |
| Slide(s) | 3 |
| Sleeps | 4 |
| Exterior Color | WHITE |
| Interior Color | WHEAT OAK WOOD STONE |
| VIN | 4X4TRLN23T1910443 |
| Type | TRAVEL TRAILER |
| Length (FT/IN) | 36' 8" |
| Max Sleeping Count | 8 |
| Air Conditioning | 30,000 BTUs |
| Dry Weight (LBS) | 9454 LBS |
The 2026 Forest River Rockwood Signature 8337RL is a luxurious travel trailer with a length of 36.67 ft., providing ample space for your adventures on the road. With a GVWR of 11,375 lbs. and a hitch weight of 1,375 lbs., this RV offers a dry weight of 9,454 lbs. The interior boasts a modern kitchen with a full-size refrigerator and three oven burners, making it perfect for home-cooked meals on the go.
Equipped with two propane tanks totaling 60 lbs., automatic air conditioning, and a 35,000 BTU heater, you'll stay comfortable in any climate. The master bedroom features a king-size bed, mirrored closet doors, and vinyl flooring. This RV also includes modern amenities like Bluetooth audio, Wi-Fi capability, and a mobile app instrumentation system for added convenience and entertainment on your travels.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.